Právě teď

Vážení přátelé krásných umění,

 

slavný Albín Brunovský ovlivnil celé generace výtvarných umělců v prostoru bývalého Československa. Jedním z jeho hvězdných žáků je Marián Komáček, grafik, malíř, ilustrátor a významný organizátor slovenské výtvarné scény. Marián je dobře znám českému publiku, neboť u nás celý život vystavuje a má zde široký okruh obdivovatelů. Dnes Vám představuji kolekci jeho krásných barevných litografií. Mám ráda jeho práci s barvou, razantní figurální kompozice a vibrující hudební témata. Zvlášť chci upozornit na Poslední sólo, které je poctou Jimimu Handrixovi. Ústřední téma grafického listu sňal Marián přímo z náhrobního kamene Jimiho Hendrixe.

V novinkách najdete rozsáhlou kolekci pastelů Pavla Sukdoláka. Jde o naprostý poklad z pozůstalosti slavného grafika. Unikátní pastely si Pavel Sukdolák dělal jako předlohy svých krásných litografií.  Pastely nemají názvy, ale najdete zde jeho nejtypičtější témata, jako jsou například triangl, lopatky času nebo plocha spirály. V předvečer vydání monografie Pavla Sukdoláka je aktuální nabídka o jedinečnou příležitostí, kterou si nenechte ujít. 

Členové slavné skupiny Tvrdohlaví se již dávno vydali každý svojí cestou, ale v povědomí milovníků umění jsou stále zapsáni společně.  Můj  oblíbenec Stefan Milkov se dlouhodobě věnuje velkým až monumentálním formátům a zaujal řadou výrazných  instalací ve veřejném prostoru. O to více si cením možnosti prezentovat jeho menší (většinou strarší) díla a v některých případech mít dokonce exklusivní práva na všechny odlitky. To je nyní případ krásné komorní plastiky s názvem Divan Japonais. Jeden z dřívějších odlitků je již více než deset let v mé soukromé sbírce. Velmi doporučuji se přijet podívat. Je to opravdu nádherný a mimořádný kus umění. 

Z nedávné doby připomínám  dva nové sochařské mistry v mé galerii. 

Jde o otce a syna Bachoríkovi. Oto Bachorík je významný slovenský  sochař a jeho tvorba představuje nepochybně to nejlepší ze slovenské sochařské scény. Jeho bronzy mají vše, co jen skvělé umělecké dílo mít má. Perfektní řemeslné zpracování, nápadité kompozice, skvělá umělecká zkratka s jasným výrazem. Podívejte se například na Malé raňajky v nebi  nebo úžsná znamení zvěrokruhu - Ryby a Býka

Jakub Bachorík za svým věhlasným otcem nijak nezaostává. Právě naopak. Jakub tvoří prvotřídní umělecké plastiky, ve kterých kromě lidských a zvířecích motivů rád zapojuje také přírodní živly a mytologická témata. V jeho sochách je harmonie, optimismus a především umělecká zralost. Dobrým příkladem je kompozičně propracovaná plastika Si videres quod video (kdybyste viděli to, co já).Významným inspiračním zdrojem se pro Jakuba stal slavný román Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho. Ze série plastik na toto téma prezentuji samotného Malého prince.

Těším se na setkání s Vámi.

Vaše

Andrea Škaloudová

24. 5. 2023